TERAPIJA
ZA BENIGNO UVEĆANJE PROSTATE obuhvata:
- Čaj protiv upale prostate (čajna mešavina sa kokotcem)
- Kapi prostatin (kapi sa kokotcem)
Terapija se uzima naizmenično: jedan dan se pije čaj protiv upale prostate (čajna mešavina sa kokotcem), a drugi dan prostatin kapi (kapi sa kokotcem).
Ova biljna terapija će zahvaljujući velikom broju minerala i flavonoida doprineti ublažavanju simptoma poboljšanjem cirkulacije obolelog organa, stimulisanjem rada i pojačavanjem elastičnosti prostate. Zahvaljujući svom sastavu koji čini preko 10 brižljivo odabranih lekovitih biljaka ova terapija će delovati regenerativno i antiseptično.
Cilj biljne terapije je poboljšanje cirkulacije obolelog organa, koja je izuzetno otežana kada je prostata uvećana, stimulisanje rada prostate i pojačavanje njene elastičnosti.
ŠTA JE BENIGNO UVEĆANJE PROSTATE?
BHP je benigna hiperplazija, hipertrofija prostate, ili benigno uvećanje prostate. Ova promena je nekada bila vezana za starost, kada se usled gubitka elastičnosti prostata prirodno uveća do određene mere. Na žalost, poremećaj rada prostate više nije vezan za stariju populaciju i sve je veći broj muškaraca mlađe generacije koji pate od ovoga poremećaja. Problemi najčešće počinju posle četrdesete godine.
Pošto se prostata nalazi ispod bešike, na mestu gde se odvaja ureter kada je uvećana ona vrši pritisak na ureter pa je protok mokraće otežan, dolazi do zadržavanja izvesne količine mokraće što je idealna podloga za razvoj bakterija. Simptomi mogu biti: česta potreba za mokrenjem (obično noću), otežano mokrenje, koje se odvija u tankom mlazu ili čak kapanjem, a u uznapredovaloj fazi može da bude i potpuno obustavljeno. Često pacijent napinjanjem pokušava da izazove mokranje, povećavajući pritisak koji već vrši prostata. Mogu da budu prisutni i bolovi u donjem delu leđa, stomaka, donje karlice, nelagodnost prilikom sedenja, uriniranja, pri defekaciji (stolici). Isto tako postoje i pacijenti sa uvećanom prostatom ali bez navedenih simptoma ili se javljaju samo neki od njih i pojačavati tokom godina.
Iako se tačan uzrok ovog oboljenja ne zna istraživanja su ukazala na činjenicu da se u nekin nerazvijenijim (manje urbanizovanim) zemljama ovo oboljenje ređe javlja. Dolazi se do zaključka da ishrana i način života mogu da imaju uticaja na razvoj ovoga oboljenja.
PREPORUKE ZA ISHRANU
Neophodna je ishrana bogata vitaminima i mineralima, naročito cinkom koji ima važnu ulogu u regulaciji „dihidrotestosterona“ koji može da bude odgovoran za uvećanje prostate. Međutim, da bi se cink uzet hranom potpuno iskoristio u organizmu neophodno je prisustvo i kalcijuma, fosfora, vitamina C, vitamina B kompleksa. Zato je bitno da se minerali i vitamini uzimaju zajedno kroz namirnice a ne toliko kroz suplemente. Plodovi mora (školjke-posebno ostrige, rakovi, riba- naročito haringa), pšenične mekinje, ovas, integralni pirinač, seme bundeve se preporučuju.