Upala bubrega je infekcija gornjeg dela urinarnog trakta koja najčešće nastaje prodorom bakterija iz mokraćne bešike putem mokraćovoda u bubreg. Može biti akutna i hronična.
KOJI SU UZROCI UPALE BUBREGA
Infekciju bubrega najčešće izaziva bakterija Escherichia coli koja iz debelog creva ulazi kroz mokraćnu cev u mokraćnu bešiku i tu se razmnožava i širi. Žene čija uretra je kraća i bliže analnom otvoru, potencijalno izvoru bakterija, imaju četiru puta više šanse da obole od infekcije bubrega nego muškarci.
U najvećem broju slučaja ove infekcije su izazvane Escherichiom coli, ali su prisutne i one izazvane Proteusom, Streptokokama, Stafilokokama...
Uzroci koji dovode do infekcija su brojni. Najčešći uzrok je prisustvo peska u bubrezima koji se stalno ili povremeno izlučuje i oštećuje. „grebe“ sluznicu mokraćnih puteva. Na taj način pretvara je u idealnu podlogu za rast i razvoj bakterija.
Do pojave bakterija u urinu mogu da dovedu i infekcije drugih organa. Angina, upala grla, bronhitis, sinuzitis lečeni antibioticima dovode do poremećaja fiziološkog pH mokraćne sliznice i na taj način ruše njenu prirodnu otpornost na infekcije.
Sve ove infekcije ukoliko su neadekvatno lečene, nedovoljno izlečene (samo zalečene) ili urođene dovode do upale bubrega (pijelonefritisa) koji može biti akutni i hronični.
Jedan od uzroka upale bubrega i infekcije urinarnog trakta mogu biti i anatomske deformacije urinarnog trakta zbog kojih se urin nedovoljno prazni, odnosno zadržava.
Zbog toga kada se pojavi masa bakterija u urinu, potrebno je uraditi niz analiza kako bi se otkrio pravi uzrok infekcije.
Sastav jutarnjeg urina može pokazati stepen oštećenja bubrega (belančevine, krv, leukociti, epitelne ćelije, postojanje različitih soli - urati, oksalati).
Osobe sklone čestim infekcijama trebalo bi da urade i ultrazvuk bubrega, kako bi se isključilo postojanje kamena u bubregu.
KOJI SU SIMPTOMI UPALE BUBREGA
Neki od simptoma koji se mogu javiti su: često mokrenje, bol prilikom mokrenja, bolovi u leđima i slabinama, neprijatan miris urina, krv u urinu, malaksalost, povišena temperatura...
Dva važna pokazatelja su urea u krvi i kreatinin. To su otpadni proizvodi koji cirkulišu u krvi, i za njihovo filtriranje odgovorni su bubrezi.
Ako postoji porast normalne vrednosti, to može značiti da bubrezi ne rade dobro.
Upala bubrega je izuzetno ozbiljno oboljenje, koje prelazi u hroničnu formu ukoliko se ne izleči u potpunosti.
Kod akutne upale bubrega čajevi su dopuna uz antibiotsku terapiju, ali se sa čajevima se nastavlja bar još mesec dana nakon završetka uzimanja antibiotika. Ovo je neophodno kako bi se bubrezi i mokraćni kanali regenerisali.
Kod hronične upale bubrega biljna terapija je jedino rešenje.
Ukoliko se ne počne na vreme sa lečenjem, upala bubrega može prouzrokovati nepopravljiva oštećenja bubrega.
TERAPIJA
U toku samog lečenja antibioticima preporučuje se korišćenje i biljne terapije kao dopunske (izuzev kapi jer u sebi imaju alkohol pa ih ne treba mešati sa antibioticima) kako bi se regenerisala sluznica i stimulisao rad bubrega.
Biljna terapija se mora nastaviti i nakon završetka antibiotske terapije (tada uključiti i kapi) kako bi se sprečili recidivi- ponovne infekcije.
Ova terapija nema neželjenih efekata, kao ni kontraindikacija sa većinom lekova i pomoćnih lekovitih sredstava. Ne dolazi do navike organizma na delovanje čajeva.
Terapija obuhvata ČAJ FITORENAL i KAPI FITORENAL.
Čaj se pije jedan dan, a kapi drugi dan i tako naizmenično.
Ukoliko istovremeno postoji i jaka infekcija može se kombinovati sa čajem protiv baktrija u mokraći ( čajna mešavina FITOBAKT) i kapima protiv bakterija u mokraći (kapi sa uvom).
Ova terapija sadrži veliki broj aktivnih sastojaka iz lekovitog bilja. Deluje antiseptično, stimuliše funkciju bubrega svojim fenolskim heterozidima, flavonoidima, saponozidima.